ENG
 
     
     
     
 

Vodenje v izobraževanju

Organizacijska klima

Splošno o vodenju

Samoevalvacija in zagotavljanje kakovosti

Identiteta vrtca in šole

Vrednote vrtca in šole

Poslanstvo vrtca in šole

Vizija vrtca in šole

Siva knjiga o vzgoji in izobraževanju

Bajke in povesti o devetletki

 
 

 

 

Katalog in naročilnica

 

 

 

Koristi samoevalvacije

 

Samoevalvacija prinaša šoli, vrtcu, oziroma zavodu številne koristi:

·        Pospešuje resno in vsebinsko diskusijo med zaposlenimi (vzgojitelji, učitelji …), vodstvom, uporabniki (otroci, učenci, starši, drugi …), ustanovitelji, “nadrejenimi” (ministrstvo, upravni organi …), enakovrednimi partnerji (druge organizacije), zunanjimi partnerji (zunanja organizacija, ki svetuje in pomaga pri izpeljavi samoevalvacije) in skupnostjo.

·        Ponudi sliko o organizaciji, kakor jo vidijo zaposleni in uporabniki (kako na primer šolo vidijo učitelji, učenci in starši).

·        Pomaga prepoznati in dati prednost tistim področjem, ki potrebujejo globljo preiskavo in dodatno energijo.

·        Pomaga prepoznati ključna področja, s katerimi se organizacija lahko ponaša navzven in »trži« svoj uspeh.

Z vidika širše vzgojno–izobraževalne politike je samoevalvacija pomembna zato, ker omogoča vrtcem in šolam, da samostojno s svojimi lastnimi močmi in viri dvigujejo lastno kakovost, hkrati pa jim omogoča samostojno spremljati lasten napredek in o njem poročati zunanjim vpletenim – uporabnikom (staršem), ustanoviteljem in širši skupnosti. Z vidika šole je samoevalvacija pomembna tudi zato, ker omogoča vsem vpletenim, da tvorno prispevajo k načrtovanju in zboljšavam na nivoju manjših enot (skupin, razredov), celotne organizacije in širše skupnosti. Zato samoevalvacija pomembno vpliva na vsaj tri ključna področja v organizaciji:

·        sprejemanje odločitev,

·        učenje in

·        poučevanje.

Bolj kot se razvije samoevalvacija vzgojno–izobraževalne organizacije, bolj kot zadiha, prej postane organski del kulture organizacije. V ustrezni klimi zato sistematično zbiranje povratnih informacij in sodb prejkone postane rutinski in dobro utečen del procesov načrtovanja in razvoja organizacije. Macbeath (2000) opozarja, da ima samoevalvacija v vzgojno–izobraževalni organizaciji dejansko dvojno funkcijo:

·        Spodbuja dialog in diskusijo o ciljih, prioritetah in kriterijih kakovosti na nivoju celotne organizacije in na nivoju manjših organizacijskih enot (skupina, razred …).

·        Omogoča doseganje zastavljenih ciljev s primerno uporabo pripomočkov, ki jih ni težko dobiti.

Samoevalvacija ne pomeni žrtvovanja energije in časa, pač pa uporabno orodje, ki je lahko vir nove energije, in krepi integriteto organizacije in njenih posameznikov.

Samoevalvacija temelji na predpostavki, da se ne učijo le posamezniki, ampak tudi kolektivi in organizacije. Vzgojno–izobraževalne organizacije bi morale že po svoji osnovni funkciji biti »učeče se organizacije«. Tako kot vsako učenje seveda zahteva tudi uvajanje samoevalvacije energijo in trud. Toda samoevalvacija ne pomeni žrtvovanja energije in časa za neko novo modno muho, predstavlja uporabno orodje in z njegovo pomočjo lahko organizacija in posamezniki v njej konstruktivno usmerjajo svojo energijo v zagotavljanje in dvigovanje kakovosti svojega dela in uspešnosti, samoevalvacija je torej vir nove energije, ki krepi integriteto organizacije in posameznikov. Hkrati omogoča prepoznavanje manj uspešnih področij in celo varčuje energijo. Namesto da bi jo nerazumno in neustvarjalno zgubljali, lahko s samoevalvacijo odkrijemo ustvarjalnejše načine izkoriščanja energije.

 

     
     
 
Izbrane misli

 
 

 

 
   

Nazaj na vrh

 

   

© dr. Kristijan Musek Lešnik, dr. Petra Lešnik Musek, 2006, 2013, 2014

IPSOS dr. Kristijan Musek Lešnik s.p., Požarnice 26d, 1351 Brezovica pri Ljubljani, e-pošta: publikacije@ipsos.si